Nyheter från sektionen
Friday Night Street Football på fredag!
22 maj
Grattis på 50-års dagen Marcus!
8 maj
Köp födelsedagspresenten hos Stadium!
3 maj
Ta med dig laget till Bravida Arena och se underhållande gulsvart fotboll!
21 mar
Ta med dig laget till Gamla Ullevi och Valhalla IP – vi ses där!
16 mar
Nyheter från Torslanda IK
Nationalsdagsloppet 6 juni
2 jun
TIK Talk Avsnitt 03 är ute!
30 maj
Information inför derbyt 18 maj
17 maj
Vill du vara funktionär på Gothia Cup 2023?
26 apr
Knattejoggen 2023
24 apr
Information Quality Cup 20-22 okt
Igår, 07:53
Hej
Glädjande att se att hela 29 spelare tackat ja till att spela Quality Cup i Vänersborg/Trollhättan den 20-22 oktober. Detta gör att vi åker upp med två lag och samtliga ledare.
Killarna kommer sova på hotell och det ingår frukost, lunch och mat på plats samt att vi är garanterade minst 4 matcher per lag. Inte klart om vi kommer sova i Vänersborg eller Trollhättan, det får vi besked om närmare avresa.
Kostnaden uppgår till 1 900 kr per spelare vilket behöver swishas till lagkassan senast den 20 juni, 070-336 13 30.
Finns det några så meddela Thomas på 0733-989105 så hanteras det.
Information om cupen: https://www.procup.se/cup/36104.htm
mvh
Tränarna
Gothia Cup 2023
22 maj, 20:00
Hej,
Som tidigare har meddelats har vi i år fått med ett lag i Gothia Cup (spelas V29), vilket är jätteroligt. Torslanda IK har återigen fått möjligheten att vara en av ”arenorna” där turneringen spelas, vilket innebär att vi som lag med största sannolikhet får spela på vår hemmaplan.
Tyvärr har vi bara möjlighet att använda ett begränsat antal spelare under turneringen. Nedanstående spelare är de spelare som kommer att representera Torslanda IK P08:
David Jigmyr, Mv
Filip Süld-Forsell, Mv
Edvin Wiklander
Emil Årsbog
Hampus Westlund
Harry Wingqvist
Joel Stjärnvy
Kevin Åsman
Liam Ramsö
Martin Eriksson
Max Idehn
Melvin Helgesson
Nils Bengtsson
Nils Cederblad
Olle Lardmo
Sixten Seveborg
Viktor Sallander
William Wilsson
Ledare:
David Wilsson
Jakob Ramsö
Johan Engberg Seveborg
Mikael Bengtsson
Reserver (blir endast kallade vid sjukdom eller skada på ovan spelare):
Gustav Erlingson
Oscar Durvik
Viktor Sjösten
Ingen ytterligare kallelse kommer att skickas ut. Om någon skulle få förhinder, meddela någon av oss ledare snarast möjligt.
Mer information kommer när turneringsstart närmar sig.
Mvh,
Tränarna
Uppdatering: Info inför derbyt
18 maj, 10:44
Hej!
De spelare som är domare idag hinner inte till samlingstiden 12:30. Julius pappa David har erbjudit sig att hjälpa oss med detta. För domarna gäller samma samlingsplats (KG Extra), så fort ni har dömt färdigt (ca 13:00). David Öhman slussar då in Er på matchen.
Telefonnummer till David: 0768-979888
//Tränarna
Info inför derbyt
17 maj, 21:57
Hej!
Imorgon smäller det, då spelas det derby i Torslanda mellan vårt röda hemmalag och de gröna grannarna i IK Zenith.
Vi ledare har digitala biljetter för alla som har meddelat intresse att de vill gå på matchen. Det är därför viktigt att vi går in till matchen gemensamt.
Samling sker kl 12:30 på KG Extra, dvs den minsta konstgräsytan mellan klubbhuset och A-plan. Vi kan inte vänta på spelare som inte är i tid till samlingstiden.
Vi ses imorgon, Heja Torslanda!
Mvh
Tränarna
Viktig information
15 maj, 20:11
Hej!
Vi har en händelserik vecka framför oss. Se nedan viktiga information:
Tis 16/5, Fotografering:
Efter träningen imorgon är det dags för fotografering i klubbhuset. Glöm inte fotoblanketten! Spelarna skall vara klädda i matchkläder. Det innebär matchtröja, röda shorts, röda strumpor och fotbollsskor på fötterna.
Torsdag 18/5, Torslanda-derby:
På torsdag spelar vårt herrlag derby mot IK Zenith, det första på väldigt många år. Vi som lag går in gratis, men vi ledare måste förköpa biljetter till de som vill gå med på matchen. Glöm inte besvara intressekallelsen som vi skickade ut igår.
Fredag 19/5, Inställd match:
Dessvärre tvingades vår motståndare Ytterby IS ställa in matchen på fredag kväll pga att de fick en reservplats till en turnering. Vi återkommer med nytt speldatum.
Utöver detta tränar vi såklart precis som vanligt. Ha en bra (kort-) vecka.
Mvh,
Tränarna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Tor 8/6
17:00-18:15 |
Träning P08
Konstgräsplan 11-manna |
Lör 10/6
11:45-16:15 |
Domaruppdrag 10 juni
Torslandavallen |
Sön 11/6
14:15-17:00 |
Domaruppdrag 11 juni
Torslandavallen |
Sön 11/6
17:30-19:30 |
MV-träning P08
Torslandavallen |
Sön 11/6
18:00-19:30 |
Träning P08
Konstgräsplan 7/9-manna |
Tis 13/6
18:15-19:30 |
Träning P08
Konstgräsplan 11-manna |
Tor 15/6
17:00-18:15 |
Träning P08
Konstgräsplan 11-manna |
Tor 15/6
19:45-21:05 |
Match mot IF Väster
Torslandavallen 22 Konstgräs |
Lör 17/6
10:00-11:20 |
Match mot Lerums IS 2
Rydsbergsplan 1 Konstgräs |
Sön 18/6
18:00-19:30 |
Träning P08
Konstgräsplan 7/9-manna |