Senaste resultat
Nyheter från sektionen
Ettan Södra, Svenska Cupen & Dam Div 3 | Avslutning vårsäsong 2025
3 jul
Vårens sista hemmamatch för Damerna 24/6 19:00!
23 jun
Matchrapport: Torslanda IK – Ljungskile SK
23 jun
Matchrapport: Torslanda IK – Herr & Dam
17 jun
Nationaldagen på Torslandavallen – en vändning, ett första mål och framtids
10 jun
Nyheter från Torslanda IK
Semesterstängt 3/7 till 4/8
2 jul
Stort tack för en fantastisk TIK-Dagen 2025!
19 maj
Välkommen till TIK-DAGEN 2025!
16 maj
Quality Hotel Cup 2025
30 jun, 19:46 0 kommentarer
Precis när vi kommit ur cup-bubblan från Kalles Kaviar Cup så är det dags att börja förbereda sig inför ytterligare en cup. Denna gång bär det av till Vänersborg där vi ska delta på Quality Hotel Cup. Cupen äger rum helgen 3e till 5e oktober (fredag till söndag) och matcherna spelas både i Vänersborg och Trollhättan. Som namnet antyder så är det boende på hotell som gäller. Quality Hotel i Vänersborg slår upp sina portar för alla deltagande lag.
Vi har anmält ett lag. Anmälningsavgiften för laget är 3500 kr - det tar vi från lagkassan. Sen tillkommer det ytterligare 1800 kr per spelare och ledare. Vår idé är att även täcka större delen av den kostnaden - drygt 50 % med pengar ur lagkassan. I skrivande stund vet vi inte exakt hur mycket som finns i lagkassan, men vi uppskattar att det är ca 35.000 kr, baserat på senast kända belopp och de utgifter vi haft därefter. Vi behöver dock ha lite pengar kvar så att vi har medel att täcka anmälningsavgifter till kommande cuper.
Eftersom cupen spelas i både Vänersborg och Trollhättan behövs transport mellan hotellet i Vänersborg och planerna. Detta kan genomföras genom busstransport som ordnas av arrangören. Då tillkommer ytterligare 250kr/spelare. Kan vi spara den kostnaden genom att föräldrar kommer med så är det toppen! Antingen om man som förälder åker upp över dagen eller om man väljer att bo kvar. Det finns även möjlighet för föräldrar/anhöriga att boka rum på Quality Hotel i Vänersborg till en kostnad av (för mat och logi två nätter): 1800kr (i flerbäddsrum med spelare), 2300kr (enkelrum). För att skapa lite struktur så kan även föräldrar anmäla deltagande i den kallelse som går ut. Skriv i anmälan om ni har bil och kan köra till och från matcherna. Ange också om ni vill boka boende på Quality Hotel - flerbäddsrum eller enkelrum. Den bokningen gör sedan jag.
Kostnad som varje spelare får betala ur egen ficka: 800 kr/spelare. Beloppet swishas till Julius Söderholm senast 31 augusti - 0703368433.
Cupen är en förberedande cup - det innebär att vi kommer spela 9-manna-fotboll, dvs den spelform vi kommer gå upp till 2026. Det är också cup-spel, dvs gruppspel och slutspel. Slutspelet genomförs på söndagen (A-, B- eller C-slutspel).
För att möjliggöra fortsatt planering så önskar vi att ni svarar på kallelsen. Sista svarsdag är 3 augusti.
Upplevelsen från Kalles Kaviar Cup var fantastisk. Det tyckte både spelare och vi ledare. Vi längtar redan efter att få ett nytt äventyr!
Viktig information
11 apr, 14:10 0 kommentarer
Hej på er alla!
Hoppas ni har det fint i vårsolen. Här kommer lite information som är bra för er att känna till.
Träningstider och dagar
Det har varit lite turer fram och tillbaka med träningsdagar och träningstider. OBS Vi kommer fortsätta träna tisdagar!
Vi kommer att fortsätta träna tisdagar och fredagar. Tiderna är på KG11.
Tisdagar, kl 17.00 - 18.15 på KG11 (Ej v.17 då träningen är på onsdagen)
Fredagar kl 17.00-18.15
Övrigt
- Torslandahäftena har börjat delas ut. Vi har med de på träningarna och ger till barnen. Säg till om ni inte fått.
- Inför säsongen måste vi registrera alla spelarna i något som heter FOGIS. Därför har ni fått hem en lapp som ska skrivas på av VH och av spelare. Gör detta så snart ni kan och lämna tillbaka till oss. FOGIS (Fogis = fotbollens gemensamma informationssysten, det är fotbollens eget administrationsverktyg. Där vi skriver i vilka som spelar matcher mm)
- Igår kom kallelse till Flodala cup. Cupen spelas den 11 maj i Floda. Vi kommer delta med 2 st lag så det kommer bli mycket speltid för spelarna!! Om ni vet redan nu att ni inte kan vara anmäl det så vi kan ta in ersättare.
- Vi står som reserv till Ö-bollen sommar 14-15 juni.
- Glöm inte café-helgen. (Separat utskick i tråden i whatsappgruppen)
Håll koll på kallelser och glöm inte att svara! Gör det gärna så tidigt ni kan och vet om ni kan komma. Vi ser gärna att barnen kommer på båda träningarna. Har man förhinder eller håller på med annan sport så förstår vi att de inte alltid går att lösa!
Ha en fin helg så ses vi på vallen!
/Tränarna
Café TIKet Fredag 6:e - Söndag 8:e Juni v.23
2 apr, 16:11 0 kommentarer
Hej!
Här är bemanningsschemat för F13 och F15 som görs tillsammans i år igen.
Ni som har fått schemalagd tid ansvarar för att det är bemannat under denna tid, passar inte tiden så ansvarar ni för att ersättare finns på plats.
Till er som har fått ett pass tilldelat sig, kommentera här med ett OK alternativt i appen Whatsapp där samma information kommer att läggas ut också.
Reserver:
Alice Hildesson/fixar dag ansvarig.
Alice Söderholm/tränare
Lycke Nienhardt/tränare
Tilda Westerberg/tränare
Leah Öberg/tränare
Greta Wallman/tränare
Elle Ganatra/tränare
Amanda Samuelsson/cafe & Futsal ansvarig.
För mer information av vad som skall/behöver göras kan ni läsa här i dokument mappen Cafe Tiket 2025, länkar här under...
https://www.svenskalag.se/cafe-tiket/dokument#folder=98075
Mvh Jonathan och Fon, Caféansvarig & Futsal ansvarig.
Nu tar vi sportlov
8 feb, 13:48 0 kommentarer
Nästa vecka är många bortresta, så även vi ledare. Därför blir det träningsuppehåll tisdag och fredag. På lördag kör vi träning igen.
Träning fredagar
26 jan, 18:32 0 kommentarer
Från och med kommande veckan har vi (F13) lagt in ytterligare en träningstid i veckan - fredagar 17.00-18.15. Orsaken är, förutom att vi gillar att träna fotboll, att alla träningsmatcher och seriematcher ser ut att hamna på lördagar och då går vi miste om ett träningstillfälle varje vecka. Vi kommer fortsätta träna tisdagar (17.00-18.15) och lördagar (12.00-13.15) tills vidare.
Vi har full förståelse för att alla inte kan, orkar eller vill träna alla tre tillfällen och det är okej! Men svara på kallelserna så att vi vet hur stor uppslutning det blir.
/ledarna F13
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Lör 9/8
15:30-17:30 |
Bollkullor
Torslandavallen 41 Gräs |
Tor 28/8
17:45-18:45 |
Match mot Floda BoIF Blå
Flodala IP 31 KG |
Lör 30/8
12:00-13:00 |
Match mot Finlandia Pallo AIF Blå
Torslandavallen 3 Konstgräs 7M7 |
Sön 7/9
18:00-19:00 |
Match mot Askims IK Röd
Kobbegården 3 Konstgräs 7M7 |
Sön 14/9
12:00-13:00 |
Match mot Lindome GIF Vit
Torslandavallen 3 Konstgräs 7M7 |
Lör 20/9
12:00-13:00 |
Match mot Lekstorps IF Grön
LP Idrottsplats 12 |
Lör 27/9
12:00-13:00 |
Match mot IF Väster Orange
Torslandavallen 3 Konstgräs 7M7 |
Fre 3/10
15:00-19:00 |
Quality Hotel Cup 2025
Vänersborg/Trollhättan |
Lör 4/10
08:00-19:00 |
Quality Hotel Cup 2025
Vänersborg/Trollhättan |
Sön 5/10
08:00-17:00 |
Quality Hotel Cup 2025
Vänersborg/Trollhättan |