Dela nyhet
Fixardagar 14-15 oktober
20 sep, 18:22 0 kommentarer
Anmälan till TIK:s Fixardagar 14-15/10 2023
Från klubben:
Under året har vi fortsatt att underhålla anläggningen med kontinuerlig bättre skötsel av gräsytor och KG7, delvis nytt möblemang, regelbunden skötsel av mål, läktare på bägge sidor A-plan, fartgupp och då även ”grisar” och en hög kant runt gräsplan utanför klubbhuset och KG extra.
Spelarbåsen på KG7 sitter nu fast. Tyvärr så har plexiglas gjorts sönder men även blåsten gjort sitt. Dessa är på gång att bytas. Duscharna inne hos herrar och damer är färdiga.
På fixardagarna lördag och söndag kommer vi, hur det beroende på hur går för herrarna i serien, flytta läktare till KG11, om det blir kval. Sedan dressa, lufta, gödsla och lägga ut gräsfrön och göra klart för att stänga B-planens gräs. Detta kan göras efter Fixardagarna, beroende hur det faller in.
Vi kommer vidare göra två förråd (KG7 och B-plan) för mål och material. Även sätta upp en vägg i soprummet för en bättre användning. Vidare rensa skräp på baksidan av klubbhuset. En tanke är att senare göra förråd där för att få mer yta för material.
Vidare röja grönytor, ta bort ogräs, fixa till mål och allmänt röja runt anläggning.
Självklart står föreningen för lunch!
Vi har en del verktyg att tillgå i vårt garage, men för att få så effektiva dagar som möjligt ber vi er om möjligt ta med specifika verktyg: motorsåg, svets, grensax, avbitare (för stora grenar/mindre träd), skottkärra och kratta m.m.
Klädsel: oömma kläder, arbetshandskar (vi har en del), grova skor/stövlar.
Vi vill att minst två vuxna/åldersklass/dag ska delta under båda dagarna. Om det är samma två eller olika är givetvis upp till er som åldersklass. Det finns två pass om dagen (kl 9-12 och kl 12-15) alltså minst fyra platser totalt.
Vi ser gärna att föräldrar som inte är ledare deltar på Fixardagen.
Så har ni möjlighet att vara med så anmäl er till här i kommentarsfältet nedan.
Väl mött till än en gång trevliga dagar att göra så vi ytterligare höjer nivån på olika plan i klubben.
Ni som inte kan på Futsal- eller Spökvandring får gärna bidra till P09 här istället - stort tack!!!
Kommentarer